Kaski do wspinaczki

Bezpieczna wspinaczka to podstawowy argument stojący za wyposażeniem ekwipunku alpinistów w kask. Przy jego wyborze dobrze jest przeanalizować pewne aspekty, dzięki którym kask będzie nie tylko dobrze dopasowany i wygodny, ale także zagwarantuje bezpieczeństwo.

Czynniki istotne przy wyborze kasku wspinaczkowego

Przede wszystkim atestowanie. Przed zakupem dobrze jest sprawdzić, czy kask posiada certyfikat, aby nie kupić taniego bubla.

Niezwykle przydatnym elementem, który pozwala zapobiec zsuwaniu się paska latarki jest mocowanie na czołówkę. Najczęściej występuje ono w postaci zaczepów albo też klipsów, rozmieszczonych wokoło kasku. Kaski wspinaczkowe przeważnie są wyposażone w takie mocowanie.

Jeśli natomiast chodzi o wentylację głowy, to w tym wypadku zasada jest prosta – im więcej otworów, albo też im większe otwory, tym lepiej. Planujecie wspinanie się po skałach przede wszystkim latem? Kask z odpowiednią wentylacją jest w takich okolicznościach absolutnie niezbędny, o czym szybko będzie można się przekonać.

Nie bez znaczenia jest także rozmiar (inny będzie rzecz jasna dla dziecka, inny dla osoby dorosłej), ale także model. Niektóre modele kasków dedykowane są jednym aktywnościom, inne zupełnie odmiennym. Kasków wspinaczkowych nie należy też mylić z kaskami do prac na wysokościach.

Powody, dla których niektórzy rezygnują z kasku

Niektórym osobom kask burzy poczucie estetyki. Inni za bardzo się w nim męczą i pocą. Jest to jednak kwestią niedopasowania, które można zmienić pewnymi zabiegami regulacyjnymi. Brak odpowiedzialności w trudnych, górskich warunkach można przypłacić życiem. Na szczęście dzięki dobrym, wytrzymałym sprzętom sportowym dla alpinistów wypadki w górach zdarzają się coraz rzadziej. A kaski w trakcie wspinaczki z firmy polar sport są dziś już tak powszechne, że prawie każdy ma go na swojej głowie. I całe szczęście.