Jak wybrać pas do kimona

Pas do kimona

Karate to jeden z najbardziej znanych sportów. Choć ta sztuka walki powstała dużo wcześniej, popularność na świecie zyskała stosunkowo niedawno, bo w dwudziestym wieku. Obecnie karate trenują nawet dzieci. Jak powszechnie wiadomo, sport ten polega na walce tak zwanymi „pustymi rękoma”, czyli bez użycia broni. Czy oznacza to, że nie potrzeba do niego także specjalnego stroju? Nie, każdy szanujący się karateka posiada kimono oraz pas do kimona.

Pasy do karate i ich kolory

Pas do kimona, zwany „obi” i jego kolor mówią o tym, na jakim poziomie zaawansowania znajduje się ten, kto go nosi. Jest to świetnie ukazane w różnych filmach, książkach oraz komiksach, które powstały z miłości do tego sportu. Warto zdawać sobie sprawę, ze stopnie rozróżnia się na uczniowskie (kyu) oraz mistrzowskie (dan). Wśród kolorów pasów dla osób o stopniu uczniowskim, czyli od 9 kyu do 1 kyu wyróżnia się:

  • biały
  • żółty
  • pomarańczowy
  • zielony
  • niebieski
  • brązowy

Kolejność w jakiej kolory zostały wymienione, nie jest oczywiście przypadkowa. Barwa biała przeznaczona jest dla użytkowników początkujących. Brązowa analogicznie dedykowana jest uczniom najbardziej zaawansowanym. Aby zasłużyć na brązowy pas do kimona należy zwykle trenować przynajmniej cztery miesiące. Jeżeli zaś mowa o stopniach mistrzowskich, zwykle kolejnym etapem jest osiągnięcie czarnego pasa do karate.

Pas do kimona – liczba i znaczenie

W każdej szkole, zależnie od stylu jaki przyjmuje, ilość pasów może się różnić. Zawsze jednak pasy do karate są sposobem wyróżnienia dla osób trenujących. Ciekawostką jest, że poszczególne kolory pasów posiadają przypisane do nich znaczenie. Pas w kolorze białym symbolizuje entuzjazm oraz czystość, natomiast pasy do karate o barwie żółtej przedstawia ogień. Symbolem płynności jest pas niebieski, znakiem potęgi mistrza jest zaś kolor czarny.

Pas do kimona

Czym się kierować wybierając pasy 

Poza kolorem, który ma ogromne znaczenie, wybierając odpowiedni pas należy kierować się m.in. długością. Powinna być ona dostosowana do obwodu pasa użytkownika. Nie bez znaczenia jest również materiał, z jakiego jest on wykonany. Najczęściej wybiera się pasy z tego samego materiału co reszta stroju. Zwykle jest to bawełna z ewentualnymi domieszkami. Można zdecydować się na pasy z haftami. Jeśli nie posiada on haftu, istnieje możliwość dokupienia belki, którą się umieszcza na nim przy pomocy żelazka.