Jak wybrać dobrą matę do ćwiczeń w domowych warunkach?

Zamknięcie siłowni spowodowało, że wiele osób zaczęło ćwiczyć w domu. Jednym z wyzwań dla osób dbających o kondycję w domowych warunkach jest urządzenie mini siłowni. Oprócz obciążeń czy taśmy, w domowym kąciku do ćwiczeń niezbędna jest mata treningowa. Jaką matę do ćwiczeń wybrać do domowego użytku?

Jaką rolę spełnia mata treningowa do ćwiczeń w przypadku domowej siłowni?

Wielu ćwiczącym w domu wydaje się, że mata treningowa do ćwiczeń marki Fightershop to zbędny wydatek. Tymczasem ćwiczenie z nią jest znacznie bardziej komfortowe niż na ręczniku, dywanie czy podłodze. Najważniejszym zadaniem maty treningowej jest bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Przyczepia się ona do podłoża i nie przesuwa, dzięki temu ciało jest stabilne. W dodatku profesjonalne maty wchłaniają pot, nie ma więc ryzyka, że pot wsiąknie w podłogę czy dywan. Gruba mata tłumi też kroki, co jest ważne szczególnie w małych mieszkaniach. Dzięki temu można wykonywać podskoki bez obaw, że będzie się przeszkadzać sąsiadom.

Jaką matę treningową do ćwiczeń wybrać?

Maty mają różne grubości. Na którą z nich się zdecydować? To zależy od rodzaju ćwiczeń. Mata do jogi to cienka mata, której zadaniem jest zwiększenie przyczepności podczas wykonywania ćwiczeń. Nie sprawdzi się ona podczas ćwiczeń siłowych. Tu dużo lepsza będzie wielowarstwowa mata, o grubości nawet powyżej 1cm, która doskonale amortyzuje podłoże i chroni przed kontuzjami.
Niezależnie od rodzaju ćwiczeń, mata powinna być na tyle długa, żeby swobodnie można było ułożyć całe ciało. Warto zwrócić też uwagę na łatwość użytkowania sprzętu. Najlepsza będzie mata, którą można w łatwy sposób umyć po ćwiczeniach. Powinna być ona elastyczna i wygodna w przenoszeniu.
Najlepiej w domowych warunkach sprawdzi się większa, grubsza i uniwersalna mata do ćwiczeń.