Jak powinno się wybierać pedały rowerowe?

buty rowerowe mtb

Współczesne rowery zbudowane są w taki sposób, że właściwie każdy element może zostać wymieniony i zastąpiony innym jego rodzajem. Przykładowo standardowe siodełko może zostać zamienione na model lepiej doprowadzający do skóry powietrze czy też na taki, który będzie posiadał amortyzację. Jak się jednak okazuje, wymienione mogą być także, tak zdawałoby się proste elementy wyposażenia, jak pedały. Jak wybierać pedały rowerowe, aby korzystanie z całego roweru było wygodne i bezpieczne?

Do czego służą pedały rowerowe?

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, jak wybrać pedały rowerowe do swojego roweru, najpierw osoba ta powinna w pełni zrozumieć, czym jest ten element, a także, do czego konkretnie jest wykorzystywany.

Pedały rowerowe stanowią jeden trzech punktów podparcia rowerzysty na rowerze, co czyni je jednym z najważniejszych elementów tego pojazdu. Razem z kierownicą i siodełkiem sprawiają, że jazda na rowerze jest w ogóle możliwa. Na czym polega ich wykorzystywanie? Są one tak naprawdę nośnikiem energii, który pochodzi z siły nóg i trafia na napęd roweru, wprawiając go w ruch. Pedały będące podparciem dla stopy są elementem, który tę energię odbiera. Jak więc widać, pedały są cały czas mocno obciążone podczas jazdy, co powoduje, że muszą być odpowiednio mocne, lecz również stabilne, aby stopa nie spadała z nich czy też się nie ześlizgiwała.

Jakie są dostępne rodzaje pedałów rowerowych?

Problem związany z niestabilnością stopy na pedałach rowerowych został dość szybko dostrzeżony przez producentów, co spowodowało powstanie  bardzo ciekawego rozwiązania, czyli pedałów zatrzaskowych.

Klasyczne pedały rowerowe typu platforma posiadają specjalne wyżłobienia i ząbki, aby but wgryzł się w nie, co powoduje lepszą stabilność. Producenci pedałów zatrzaskowych poszli jednak dalej i wymyślili rozwiązanie, w którym but wpina się na zatrzask w pedał, tworząc z nim jedną konstrukcję. Taka wersja jest oczywiście efektywniejsza i stabilniejsza, lecz przynajmniej dla początkujących użytkowników zdecydowanie mniej bezpieczna, ponieważ wypięcie się z takich pedałów w sytuacji np. stanięcia na światłach wymaga umiejętności i sporego refleksu, ponieważ można po prostu upaść.

Które pedały rowerowy wybrać?

Na sam koniec pozostaje najważniejsza kwestia, czyli które pedały rowerowe tak właściwie powinno się wybrać do swojego roweru? Czym się one charakteryzują i które będą najlepsze?

Najprostszy podział w przypadku pedałów klasycznego typu, czyli platformowych, to modele plastikowe i metalowe. Oczywiście metalowe będą mocniejsze, podczas gdy plastikowe po prostu tańsze. Jeśli jeździ się na rowerze okazyjnie i rekreacyjnie, to model plastikowy będzie w tym wypadku zdecydowanie lepszym wyborem. Jeśli jednak ktoś jeździ nieco bardziej intensywnie, wtedy lepszym pomysłem będzie nabycie modelu mocniejszego wykonanego z metalu.

Jeśli natomiast ktoś wykorzystuje rower do treningów czy też nawet amatorskich zawodów sportowych, powinien poważnie zastanowić się nad wybraniem pedałów zatrzaskowych, które z pewnością poprawią jego wyniki sportowe.