Rower szosowy – najlepszy wybór na jazde po szosie

rower szosowy

Rower szosowy jest to jedna z najbardziej popularnych odmian rowerów, która wybierana jest do jazdy po szosie. Taki rower pozwala nam osiągnąć wydajność na drogach położonych asfaltem oraz umożliwia szybką jazdę.

Budowa oraz cechy specjalne rowerów szosowych

Rowery szosowe mają to do siebie, że zapewniają nam dynamikę, są lekkie oraz aerodynamiczne, co wpływa na osiągi. Ramy takich rowerów zwykle są wykonane z aluminium oraz stali, co sprawia że, rowery są lekkie. Rowery różnią się od siebie swoim wyposażeniem. W rowerach szosowych można spotkać na wyposażeniu takie rzeczy jak:

– kierownice typu „Baranek” – jej konstrukcja sprawia, że z łatwością możemy przyjmować pozycje, które poprawiają nam aerodynamikę;

– koła o średnicy 28 cali – zapewniają one należytą stabilność oraz łatwość w zachowaniu toru jazdy;

– opony z niskim profilem – takie koła sprawiają, że opór powietrza jest niższy i zarazem poprawiają prędkość.

rower szosowy

Jaki rower wybrać?

Przy wyborze roweru szosowego powinniśmy wziąć pod uwagę kilka znaczących czynników. Na początku najważniejszy to budżet oraz to do czego będziemy używać taki rower. Dla ludzi, którzy zaczynają dopiero z kolarstwem szosowym, dobrym wyborem będą te z niższej półki cenowej. Dla osób, które są bardziej doświadczone, dobrym wyborem będą te, które posiadają lepsze osiągi.
Następną ważną kwestią jest dobór ramy do wzrostu kierującego. Rama powinna mieć taką ergonomię, abyśmy mogli komfortowo przemierzać duże odległości. Warto zwrócić uwagę na szerokość kierownicy oraz długość mostka.

Dlaczego warto jeździć rowerem szosowym?

Jazda rowerem szosowym nie jest tylko dobrym sposobem na aktywność fizyczną, ale też dobrą opcją na relaks oraz odpoczynek. Dzięki wysoko rozwijanym prędkościom, które zapewnia ten typ roweru, kolarstwo szosowe potrafi być naprawdę satysfakcjonujące. Dodatkowo jazda na rowerze szosowym wpływa dobrze na kondycję oraz wygląd.