Jaki rower wybrać? Podstawowe rodzaje rowerów

Wycieczki rowerowe to doskonały wybór na spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny. Szczególnie, że przyczepki lub siodełka umożliwiają, aby tę formę aktywnego wypoczynku dzielić już z bardzo małymi dziećmi. Jednak wybór dobrego roweru odpowiadającego naszym potrzebom może czasem nie być prosty. Warto na początek posiąść kilka podstawowych informacji, które ułatwią nam rozeznanie się na rynku oferującym wiele ciekawych rozwiązań w bardzo różnych cenach. Nim zastanowimy się jaki rodzaj opon i siodełka będzie dla nas dobry czy też jakiej marki osprzęt powinniśmy wybrać musimy zrozumieć jakie są podstawowe rodzaje rowerów i jakie jest ich przeznaczenie.

Podstawowe rodzaje rowerów
Od wielu lat bardzo dużą popularnością w naszym kraju cieszą się rowery górskie. Rzeczywiście, ten fakt nie dziwi. Są to rowery terenowe, które pozwolą na jazdę w wymagającym terenie, nie tylko w górach, ale również świetnie poradzą sobie w drodze do pracy na asfalcie. Oczywiście, na asfalcie inne modele radzą sobie lepiej, dlatego jeżeli nie mamy zamiaru spędzać czasu w bardzo trudnym terenie, to na prostych leśnych ścieżkach i płaskich bezdrożach sprawdzi się rower crossowy. Jeżeli częściej będziemy spędzali czas na asfalcie, tylko opcjonalnie wybierając się w teren z pewnością docenimy wygodniejszą pozycję i nieco węższe opony w rowerach trekkingowych. Natomiast rowery szosowe są przeznaczone typowo na asfalt i najbardziej będą zadowoleni Ci, którzy głównie chcą cieszyć się dużymi prędkościami osiąganymi na utwardzonych i dobrze przygotowanych trasach.


W ostatnich latach prawdziwym hitem są rowery miejskie. Są przepiękne i zostały zaprojektowane z myślą o wygodzie. Są idealne, jeżeli chcemy używać roweru do poruszania się w obrębie miasteczka w trakcie dojazdu do pracy czy wybierając się na proste, codzienne zakupy.