Jak wybrać pompkę do roweru?

Każdy rowerzysta doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że podczas jazdy może zdarzyć mu się prosty z pozoru wypadek, czyli przebicie opony. Zapobiegliwy sportowiec jest zawsze na takie sytuacje wyposażony w odpowiedni zestaw naprawczy do koła, który jest w stanie uszczelnić oponę, aby dało się na niej dalej jechać. Jak się jednak okazuje, do pełni szczęścia w takiej sytuacji brakuje czegoś, co pozwoli napompować oponę. Jak wybrać pompkę do roweru, aby można jej było w takiej sytuacji użyć? Czym się trzeba wtedy kierować, aby był to sprzęt możliwie jak najlepszy i najwyższej jakości?

Na co trzeba zwracać uwagę, wybierając pompkę do roweru?

Wiele osób uważa, że nie ma nic prostszego niż kupienie dobrej pompki rowerowej. Jest to przecież bardzo prosty sprzęt, którego jedynym zadaniem jest wtłoczenie powietrza do gumowej opony. Jak się jednak okazuje, wybranie odpowiedniej pompki jest znacznie trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Spowodowane jest to faktem, że podczas kupowania odpowiedniego modelu, trzeba zwracać uwagę na naprawdę ogromną liczbę jego cech. Co jest zatem najważniejsze?

Nie da się ukryć, że dość istotną sprawą w tym zakresie jest dopasowanie pompki do posiadanego roweru, a konkretniej mówiąc do wentylów, jakie są obecne w kołach. W używanych powszechnie rowerach spotkać się można z trzema modelami wentyli. Są to wersje Presta, które stosowane są przede wszystkim w rowerach górskich, wentyle auto, które spotkać można we wszystkich tanich rowerach oferowanych w marketach, jak i również na koniec wentyle typu Dunlop, które są już dość starego typu i stosowane są w starszych rowerach.

Kolejną niezwykle ważną sprawą, jeśli chodzi o kupowanie pompki do roweru, jest to, jak duże dany model będzie miał maksymalne ciśnienie. Jak się bowiem okazuje, rowery nie posiadają takich samych opon, jak i również nie są one pompowane pod takim samym ciśnieniem. W zależności od tego, jaki posiada się rower, czyli jakiego typu będzie miał opony, charakteryzować się one będą różnym ciśnieniem pracy. Rzecz jasna wymaga to dopasowania konkretnej pompki, która będzie miała odpowiednio wysokie maksymalne ciśnienie. Zdecydowanie najmocniejsze pompki muszą być stosowane do rowerów kolarskich, ponieważ ciśnienie, które osiągane jest w ich oponie, często sięga nawet około 12 barów.

Jaki rodzaj pompki?

Oczywiście same podstawowe parametry w postaci obsługiwanego wentyla, czy też maksymalnego ciśnienia, to jeszcze nie wszystko, o czym trzeba wiedzieć, gdy kupuje się taki sprzęt. Oprócz tego koniecznie trzeba dowiedzieć się nieco o tym, jakie są na rynku rodzaje pompek. Jak się bowiem okazuje, w sklepie  znaleźć ich można aż trzy najpopularniejsze modele. Mowa tu jest o pompce ręcznej, stacjonarnej, jak i tej na naboje CO2. Czym się one charakteryzują?

Model ręczny to oczywiście najprostsza wersja pompki, która jest mała i poręczna, lecz niezbyt wydajna, dlatego też napompowanie nią koła potrafi zająć dłuższą chwilę. Model stacjonarny może być postawiony na podłożu i pompowany np. przy pomocy nogi. Jeśli natomiast chodzi o wersję na nabój CO2, to w tym wypadku czynnikiem pompującym jest dwutlenek węgla pochodzący ze specjalnego naboju.