Jak wybrać odpowiednie siodełko z żelową wkładką?

siodełko żelowe

Siodełko ma bardzo duży wpływ na komfort jazdy jednośladem. Wielu doświadczonych rowerzystów doskonale wie, że wymiana fabrycznego siodełka rowerowego na lepiej dobrane i wygodniejsze ma sens. Za bardzo komfortowe uznawane są siodełka żelowe. Nieco droższe od tych, które w środku mają tylko piankę, jednak warte zainteresowania. Siodełko żelowe – w przeciwieństwie do takiego z pianką – nawet po wielu miesiącach intensywnego użytkowania roweru, nadal będzie tak samo wygodne. Nie pojawiają się w nim żadne wgniecenia.

Wymiary siodełka – ważny aspekt

Bardzo ważnym kryterium wyboru siodełka są jego wymiary i kształt. W rowerach, na których pozycja rowerzysty jest pochylona, warto montować siodełka nieco węższe i dłuższe. W rowerach, na których rowerzysta jeździ w wyprostowanej pozycji, lepszym wyborem są siodełka szerokie i komfortowe. Jak szerokie powinny być? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. W tylnej części muszą być na tyle szerokie, by swobodnie na siodełku opierały się kości kulszowe rowerzysty. To właśnie na nich bowiem podczas jazdy rowerem opierać się powinien cały ciężar ciała.

Przednia część siodełka nie powinna jednak być zbyt szeroka (sprawdź tutaj). Może to bowiem powodować jedno. Podczas pedałowania rowerzysta będzie ocierać udami o siodełko, przez co na ciele z pewnością pojawią się otarcia, a nawet rany.

Siodełka dla pań i panów – róznice

W każdym sklepie rowerowym są siodełka uniwersalne, a także damskie i męskie. Dedykowane dla danej płci są lepszym wyborem, bowiem są po prostu dużo bardziej wygodne.

siodełko żelowe

Nie bez znaczenia jest też oczywiście właściwe ustawienie siodełka. Musi być zamocowane na takiej wysokości, by rowerzysta mógł swobodnie pedałować, a w razie potrzeby podeprzeć się nogami. Nie powinno jednak być zbyt nisko, bowiem wtedy rowerzysta będzie pedałować z ciągle ugiętymi nogami. Taka jazda będzie męcząca i szybko doprowadzi do powstania dolegliwości bólowych.