Zalety bagażników rowerowych

Wśród niezbędnych akcesoriów rowerowych należy koniecznie wymienić bagażnik rowerowy. Może się przydać nie tylko podczas długich wycieczek, ale również w czasie zwykłej jazdy miejskiej. 

Zakup bagażnika rowerowego

W czasie wyprawy mogą się przydać różne rzeczy, dlatego na wszelki wypadek warto mieć je ze sobą. Warto mieć na uwadze, że z przodu jednośladu także można zamontować bagażnik i z takiej opcji korzysta naprawdę wiele osób. Wyjaśniamy, jak wybrać bagażnik rowerowy, który będzie mógł służyć przez wiele lat. Najlepiej wybierać modele ze stali nierdzewnej. Są one cięższe od bagażników aluminiowych, ale jednocześnie są trwalsze i wytrzymalsze. Dobrze znoszą także opady deszczu oraz nieprzyjazne warunki pogodowe. Rower jest niezwykle wygodnym środkiem lokomocji, ponieważ bez żadnego problemu można się nim dostać w każde miejsce. Jednocześnie nie ma żadnych problemów z parkowaniem, ponieważ zajmuje bardzo mało miejsca. Ludzie na całym świecie korzystają z roweru w celu dojazdu do szkoły, uczelni lub pracy. Bagażnik jest wykorzystywany głównie do transportowania rzeczy. Jeżeli chodzi o maksymalne obciążenie bagażnika ze stali to jest to 40 kg. W przypadku bagażników aluminiowych maksymalne obciążenie wynosi jedynie 20 – 25 kg, dlatego różnica jak widać jest naprawdę bardzo duża. Szczególnie przydatne są sakwy, które mocuje się do bagażnika. 

Alternatywa dla plecaka

Wiele osób nie jest jednak przekonanych do bagażnika rowerowego – https://sprint-rowery.pl/bagazniki-rowerowe i cały czas wolą jeździć z plecakiem. Jazda z plecakiem jest jednak bardzo dużym obciążeniem dla kręgosłupa, dlatego lepiej z tego jak najszybciej zrezygnować. W przypadku ram, które mają tradycyjne otwory montażowe dobrze się sprawdzą klasyczne bagażniki montowane na tył. Materiał, z którego wykonany jest bagażnik jest podstawowym elementem, na który należy zwrócić od razu uwagę. Oprócz modeli ze stali i aluminium można jeszcze wymienić konstrukcje z rurek tytanowych oraz tworzyw sztucznych. Na wagę bagażnika ma przede wszystkim wpływ materiał użyty do jego produkcji. Modele aluminiowe mają przeważnie wagę oscylującą w granicach 700 – 900 gramów, a ciężar jaki można w nich przewozić to maksymalnie 25 kg. 

Waga bagażników rowerowych

Bagażniki stalowe potrafią ważyć nawet dwa razy więcej, dlatego różnica jest naprawdę duża. Należy pamiętać, żeby zamawiać bagażniki rowerowe u sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy od wielu lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Sposób montażu również jest bardzo ważny i także trzeba na niego zwrócić uwagę. Połączeniem dużej nośności oraz niewielkiej wagi są modele tytanowe. Ich cena jest jednak dosyć wysoka, dlatego cały czas są to produkty niszowe. Obciążenie deklarowane przez producenta jest maksymalne, dlatego faktyczne obciążenie powinno być trochę niższe. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy otwory montażowe znajdują się w ramie rowerowej. Należy ich szukać w pobliżu osi tylnego koła, a także w okolicach poprzeczki, która łączy górne widełki. Od rodzaju hamulców także jest uzależniony wybór bagażnika rowerowego. Dlatego wiele osób nie ma pojęcia, jak wybrać bagażnik rowerowy, który będzie dobrze dopasowany.