Nowy rower górski – jak wybrać właściwy?

Jazda na rowerze staje się ostatnimi czasy coraz popularniejszym sportem. Rower wykorzystywany jest jednak nie tylko do treningów, lecz również do jazdy rekreacyjnej, czy też jako zwykły środek transportu wykorzystywany każdego dnia. A skoro istnieje tak wiele możliwości zastosowań takiego roweru, jednocześnie istnieje również wiele jego modeli. Warto więc wiedzieć, jaki powinien być rodzaj kupowanego nowego roweru. Czym się charakteryzują poszczególne rowery?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje rowerów?

Podczas wybierania roweru w sklepie trzeba zwrócić uwagę na to, że istnieje ich kilka rodzajów. Każdy z nich ma nieco inną budowę, inne wyposażenie, a także cechuje się odmiennymi właściwościami jezdnymi. Jakie są zatem najpopularniejsze modele?

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najczęściej wybieranym modelem roweru jest wersja MTB, czyli popularny góral. Cechuje się on ogromną uniwersalnością i radzi sobie doskonale w każdych warunkach. Niestety wadą takiego modelu jest słabe wyposażenie, a także nieprzyjemna na dłuższe podróże pozycja na siodełku.

Drugim w kolejności modelem jest rower trekkingowy. Co prawda nie jest on tak uniwersalny, jak rower górski, lecz dzięki wygodnej, wyprostowanej pozycji na siodełku, a także bardzo bogatemu fabrycznemu wyposażeniu wkładającego się m.in. z oświetlenia czy też bagażnika, jest to bardzo często polecany model zarówno do miasta, jak i do jazdy rekreacyjnej. 

Jak wybrać?

Jeśli przypadły nam do gustu rowery górskie, warto się teraz zastanowić nad tym, w jaki sposób powinno się je wybierać. Czy są jakieś cechy, które szczególnie mocno powinny wpływać na to, jak taki rower wybrać? Jak się okazuje, jest ich całkiem spora ilość.

Przede wszystkim na samym początku zwrócić uwagę trzeba na to, aby rower ten był dobrany do płci oraz do wzrostu danej osoby. Cechy te wpływają bezpośrednio na budowę roweru oraz na jego rozmiar.

Kolejnym kluczowym czynnikiem jest wybranie odpowiedniego rodzaju modelu roweru górskiego. Jak się bowiem okazuje, wersji jest co najmniej kilka i różnią się one przede wszystkim swoim zastosowaniem. Mowa tu jest o rowerach do zjazdów, wjazdów, czy też do maratonów górskich. Oczywiście na rynku znaleźć można również klasyczny model uniwersalny, który polecany jest przede wszystkim do amatorskiego zastosowania.

Jak wybrać rower trekkingowy?

Jeśli jednak charakterystyka roweru górskiego komuś nie przypada do gustu warto, żeby się zainteresował rowerem trekkingowym. Jest to model szczególnie polecany osobom, które cenią sobie wygodę oraz możliwość odbycia dalszej podróży.

Jak taki rower wybrać? Również i tu kluczowe jest zdecydowanie się na model o odpowiedniej wielkości ramy, czy też kół, a także dostosowany do płci. Oprócz tego warto jeszcze zwrócić uwagę na to, jakie nabywać się będzie z rowerem wyposażenie. Modele trekkingowe cechują się naprawdę szerokim zakresem możliwości opcji wyposażenia, więc dobrym pomysłem będzie oszacowanie, co konkretnie się uważa za przydatne i dobranie tych dodatków do kupowanego roweru.