Jakie cechy muszą posiadać buty narciarskie?

Jazda na nartach sprawić może ogromną przyjemność. Jest wiele osób, które w sezonie zimowym, przywdziewają narty na nogi, aby móc zakosztować tej przyjemności. Zresztą, są tacy zapaleńcy, którzy nawet poza sezonem, za granicą szukają takich miejsc, gdzie można jeździć na nartach. Aby tak się jednak mogło stać, potrzebny jest odpowiedni sprzęt, w tym chociażby odpowiednie buty narciarskie.

Dobre buty narciarskie

Nie lada pokusę stanowić mogą buty Dalbello. No ale jednak warto wiedzieć, jakie cechy powinny mieć takie buty, aby mówić, że są one naprawdę dobre. Otóż, po pierwsze, muszą wykazywać się one odpowiednią twardością (flex). Dla osób początkujących, flex dla mężczyzn powinien wynosić 60 a 90. W przypadku kobiet, mowa o wartościach 60 a 90.

Średnio zaawansowani: mężczyźni flex pomiędzy 90 a 110, kobiety 70 a 90.

Zaawansowani: mężczyźni flex powyżej 110, kobiety powyżej 90.

Odpowiedni rozmiar butów

W tym przypadku nie tylko mowa jest o długości wkładki, ale także o szerokości butów. Przed kupnem butów należy jeszcze raz wymierzyć swoją wkładkę, za pomocą kartki, długopisu i miarki. Dlaczego? Ponieważ w przypadku butów narciarskich, może być mowa o zupełnie innych wymiarach. Zarówno, jeżeli chodzi o dzieci, jak również o osoby dorosłe. Dzięki temu można być pewnym tego, że dobierze się odpowiedni rozmiar.

Aczkolwiek, należy również uwzględnić szerokość butów. Jest ona mierzona w przedstopiu, czyli w najszerszym miejscu stopu. I tutaj ponownie przyda się rysunek, który wykonuje się przy pomiarze długości stopy. Warto jednak zaznaczyć, że szerokość buta ma również wpływ na…kontrolę nad nartami.

Warto więc pamiętać, o tym, że niezależnie od tego czy wybierze się buty Dalbello, czy też innej marki, muszą być one wygodne. Do tego muszą one umożliwiać sprawowanie kontroli – chociażby dla własnego bezpieczeństwa.