Wybieramy kierownicę rowerową

Każdy rowerzysta doskonale wie, jak ogromnie ważne w jego rowerze są pedały, siodełko czy też koła. Powoduje to, że przykładają oni podczas wybierania nowego roweru naprawdę ogromną uwagę do tych elementów. Jak się jednak okazuje, zaskakująco niewielka grupa rowerzystów wie, że należy wcale nie mniejszą uwagę skupić na tym, jaka będzie w danym rowerze obecna kierownica. Jak wybrać kierownicę rowerową i czym się ona powinna charakteryzować?

Podstawowy podział kierownic rowerowych

Najważniejszą sprawą, o której trzeba przede wszystkim pamiętać podczas wybierania kierownicy rowerowej, to jaki powinien być jej typ. Jak się bowiem okazuje, na rynku znaleźć można aż dwa podstawowe rodzaje kierownic do rowerów, które można zobaczyć w sprint-rowery.pl. Czym się one charakteryzują i jakie jest ich konkretnie przeznaczenie?

Zdecydowanie najbardziej podstawowym rodzajem kierownicy jest model prosty, który charakteryzuje się tym, że ramiona kierownicy są proste. Rzecz jasna nie są one idealnie proste, ponieważ oznaczałoby to dość duże ryzyko ich zniszczenia. Dla zwiększenia wytrzymałości materiału są one delikatnie wygięte najczęściej o około 5 stopni.

Drugim popularnym modelem jest kierownica wygięta. Tego typu modele spotkać można przede wszystkim w rowerach sportowych i zaawansowanych technicznie, takich jak MTB czy też w kolarzówkach.

Z jakiego materiału może być wykonana kierownica rowerowa?

Kolejnym bardzo ważnym zagadnieniem, o którym trzeba pamiętać, to materiał wykonania takiej kierownicy. Musi być ona bowiem nie tylko odpowiednio mocna, aby można było bez ryzyka jej uszkodzenia używać, lecz jednocześnie nie może być zbyt ciężka, ponieważ bardzo negatywnie wpływać to będzie na prowadzenie się danego roweru.

Jeśli ktoś stawia na kierownicę wytrzymałą, lecz jednocześnie tanią, to bez wątpienia trzeba tu zdecydować się na wersję stalową. Wiedzieć jednak trzeba, że jest ona naprawdę bardzo ciężka. Modelem mocnym i jednocześnie bardzo lekkim, jest kierownica karbonowa, lecz ta z drugiej strony jest bardzo droga. Kompromisem pomiędzy tym cechami jest model aluminiowy, który będzie mógł zadowolić rowerzystów nie tylko pod kątem wagi i ceny, lecz także wytrzymałości.

Podstawowe parametry dobrej kierownicy

Kolejną bardzo ważną sprawą, o której trzeba pamiętać w przypadku wybierania kierownicy rowerowej, jest to, jakimi powinna się ona charakteryzować parametrami. Od czego zatem trzeba zacząć, gdy wybiera się kierownicę?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą w tym wypadku jest to, jak szeroka będzie wybierana kierownica. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa jazdy, lecz przede wszystkim dla wygody. Jeśli bowiem wybierze się model zbyt szeroki, to zwiększy się jednocześnie rozstaw uchwytów, co może negatywnie wpłynąć na komfort jazdy.

Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest to, jaki będzie wznios kierownicy. Parametr ten odnosi się bezpośrednio do tego, jaka będzie pozycja rowerzysty na rowerze. Jeśli wznios będzie niski, to pozycja będzie bardziej pochylona, co przekładać się będzie na szybszą jazdę. Niestety będzie to również dość niewygodne. Dlatego też do codziennej, rekreacyjnym jazdy lepiej wybrać model nieco łagodniejszy.