Najważniejsze parametry roweru elektrycznego

Na punkcie rowerów elektrycznych ostatnimi czasy oszalał cały świat. Możliwość jazdy na rowerze z mniejszym lub też nawet zerowym wysiłkiem, a co więcej, szybciej i sprawniej, przykuwa uwagę nawet do tej pory nie lubiących jeździć na tym pojeździe osób. Niestety tak duża popularność nie idzie w parze z wiedzą, na temat tego, jak wybrać rower elektryczny. Może to prowadzić do wielu kłopotów i problemów podczas codziennego z niego korzystania. Na co zatem zwrócić uwagę podczas takiego zakupu?

Jak wybrać silnik do roweru elektrycznego?

Jeśli chce się mieć dobry, szybki i efektywny rower z silnikiem elektrycznym, pozwalający na sprawne poruszanie się po mieście, koniecznie na samym początku oglądania danego modelu roweru trzeba zwrócić uwagę na to, jaki został w nim zastosowany silnik.

Silnik elektryczny w rowerze to tak naprawdę jego serce. To właśnie on jest w stanie zamienić dostarczany do niego prąd elektryczny na napęd, wprawiając w ruch tylne koło. Rzecz jasna najważniejszą sprawą w przypadku wybrania takiego silnika jest to, aby posiadał on odpowiednia moc, zapewniającą wygodne jeżdżenie. Nie bez znaczenia jest także to, jakie jest miejsce montażu takiego silnika. Może być on mocowany centralnie, w miejscu korby i suportu, albo też w przedniej lub tylnej piaście. Oczywiście lepszym rozwiązaniem jest montaż centralny, ponieważ powoduje to lepsze wyważenie roweru, co przekłada się na przyjemniejsze i pewniejsze jego prowadzenie.

Jak wybrać baterię?

Nawet najlepszy silnik elektryczny na nic nam się zda, jeśli nie będziemy dostarczali do niego odpowiedniej porcji energii elektrycznej. A to z kolei zapewnić może tylko i wyłącznie bateria.

W przypadku baterii trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jaka jest jej pojemność, ponieważ od tego zależy ilość przechowywanej w niej energii. Co jednak równie ważne, warto przed zakupem sprawdzić, jaka jest jej technologia wykonania, ponieważ te starsze modele mogą wykazywać się dość słabą wytrzymałością. Poleca się przede wszystkim wybieranie baterii litowo-jonowych.

Czym powinny charakteryzować się hamulce?

Silnik elektryczny będzie w stanie rozpędzić rower znacznie szybciej, do o wiele większych prędkości. Oznacza to, że musi być on dodatkowo wyposażony w naprawdę dobrej jakości hamulce, które będą w stanie skutecznie tę prędkość wytracać i bezpiecznie zatrzymywać rower.

Ogromne znaczenie ma tu przede wszystkim to, jaki został zastosowany typ hamulców, a także jaka jest ich wielkość. Szczególnie mocno poleca się hamulce mechaniczne lub hydrauliczne, oparte na tarczy hamulcowej, która oczywiście powinna być większa niż w klasycznym rowerze.

Dodatkowe wyposażenie

Podczas kupowania roweru elektrycznego bardzo ważne jest również to, aby zadbać o jego zwykłe, spotykane w każdym rowerze wyposażenie. Mowa tu jest np. o obecnym w nim oświetleniu znajdującym się z przodu, jak i z tyłu roweru. Co więcej, taki rower powinien być wyposażony w błotniki, które zabezpieczać będą ubranie przed zabrudzeniem się, a także w bagażnik, który umożliwi wzięcie w podróż niewielkiego bagażu.