Na co zwracać uwagę wybierając rower elektryczny?

pompka do roweru

Kiedyś rower elektryczny była to swego rodzaju nowinka. Obecnie jest to coraz częstsza oferta różnego rodzaju sklepów rowerowych. Nic dziwnego, że przeciętny kolaż czy nawet zwykły rowerzysta coraz częściej zastanawia się, czy faktycznie nie kupić takiego roweru. Jak się okazuje, nie każdy wie czym dokładnie, jest rower elektryczny oraz czym kierować się, podczas jego zakupu.

Co to jest rower elektryczny?

rower elektryczny

Rower elektryczny (https://www.greenbike.pl/rowery-elektryczne-c-73.html) jest to rower, który ma w układzie napędowym wbudowany silnik elektryczny, zasilany z baterii. Silnik elektryczny w takim rowerze działa tylko wówczas, kiedy pedałujemy i działa też na pewnych specyficznych zasadach, czyli wspomaga nam rower wtedy, kiedy prędkość roweru nie przekracza 25 km na godzinę. Jeżeli taka prędkość jest przekroczona, to oczywiście nie włączają się żadne blokady czy hamulce, ale wspomaganie jest odłączone. Są to wymogi prawne, które muszą być spełnione, aby taki rower nie był zakwalifikowany na przykład jako motocykl elektryczny. Wówczas nie mógłby poruszać się na przykład ścieżkami rowerowymi.

Na co zwracać uwagę podczas kupna?

Wybierając rower elektryczny, powinno się zwrócić uwagę między innymi na to, jaką ma pojemność baterii. Jest to czynnik decydujący o tym, jak duży zasięg będzie miał rower elektryczny. Druga sprawa to oczywiście waga roweru, ponieważ ona również będzie mieć przełożenie na zasięg. Kolejnym czynnikiem, na który powinno się zwrócić uwagę, jest to miejsce, w którym zamontowany jest silnik elektryczny. Wyróżnia się dwa główne rodzaje, czyli układ wspomagający montowany w osi suportu roweru oraz układ wspomagający, który montowany jest w tylnym kole. W pierwszym przypadku zaleta jest taka, że rower jest wagowo bardziej wyważony, natomiast w przypadku układu wspomagającego montowanego do tylnego koła, zaleta to mniej obciążony układ napędowy.