Jak wybrać kask narciarski lub snowboardowy?

kask narciarski

Odpowiedni kask narciarski powinien być dobrze dopasowany i nie poruszać się podczas potrząsania lub obracania głową. Chwyć kask obiema rękami i spróbuj poruszać nim z prawej do lewej strony: powinieneś czuć, że skóra głowy porusza się wraz z kaskiem; nie powinieneś czuć, że kask ściska głowę

Przy wyborze kasku zwróć uwagę nie tylko na wielkość liter, ale także na obwód w centymetrach. Nawet u jednego producenta, siatka rozmiarów może się różnić w zależności od modelu.

Wybór kasku dla dziecka

Wybierając kaski narciarskie dla dziecka, należy kierować się tymi samymi kryteriami, co w przypadku dorosłych. Wyjaśnij dziecku, jak powinno się czuć w kasku. Dziecko może nie rozumieć, jak ciasno lub luźno kask powinien leżeć na jego głowie, dlatego najlepiej jest sprawdzić i zapytać o jego odczucia. Nic podczas noszenia kasku nie powinno niepokoić Twojego dziecka.

Systemy rozmiarów kasków

Istnieją różne systemy regulacji rozmiaru i objętości wewnętrznej kasku. Do najczęstszych stosowanych przez producentów należą regulacje z kółkiem, pneumatyczne, zdejmowane poduszki oraz zastosowanie automatycznie formowanej pianki z pamięcią kształtu.

Najpopularniejszym systemem jest system z kółkiem regulacyjnym. Przekręcając pokrętło można regulować stopień pokrycia, tak aby kask na narty dobrze przylegał do głowy. System jest szybki i bezpieczny, a rozmiar kasku może być regulowany w dowolnym momencie. Jeśli najpierw zbyt mocno zaciśniesz kask, a potem poczujesz ucisk, możesz nieco poluzować dopasowanie. Pneumatyczne systemy regulacji wykorzystują ciśnienie powietrza w specjalnych kanałach umieszczonych wewnątrz kasku.